O Temple Grandin

Usmívající se Temple Grandin s černou vyšívanou košilí a červeným šátkem

Dr. Temple Grandin se narodila v Bostonu ve státě Massachusetts. Templiny úspěchy jsou pozoruhodné, protože byla autistickým dítětem. Ve věku dvou let nemluvila a měla všechny známky závažného autismu. Její matka se naštěstí vzepřela radám lékařů a nedala ji do ústavu. Díky mnoha hodinám logopedické terapie a intenzívnímu učení se Temple dokázala naučit mluvit. V dospívání měla těžký život díky neustálému posmívání. Byl to její učitel přírodních věd a její teta, kteří ji motivovali, aby studovala a usilovala o kariéru vědkyně a návrhářky vybavení pro dobytek.

V roce 1970 získala Dr. Temple Grandin bakalářský titul na Vysoké škole Franklina Pierce. V roce 1974 byla zaměstnána jako redaktorka píšící o dobytku pro časopis Arizona Farmer Ranchman a pracovala také na návrzích vybavení pro Corral Industries. V roce 1975 získala magisterský titul z živočišné výroby na Arizonské státní univerzitě za svou práci o chování dobytka v různých fixačních klecích. V roce 1989 Dr. Grandin získala doktorát ze živočisné výroby na Univerzitě v Illinois a v současné době je profesorkou na Colorado State University.

Temple Grandin stojí mezi odbornými knihami
Odvedla hodně práce v oboru návrhu zařízení pro zacházení s dobytkem. Polovina hovězího dobytka ve Spojených státech a Kanadě se zpracovává ve vybavení, která navrhla pro masné závody. Mezi další profesionální aktivity patří vyvíjení pravidel pro blaho zvířat v masném průmyslu a konzultování o blahu zvířat s McDonalds, Wendy's International, Burger King a dalšími společnostmi.


Po svém doktorandském výzkumu o účinku obohacení prostředí na chování prasat publikovala několik set publikací v oboru, kapitol do knih a technických článků o zacházení se zvířaty, plus 63 článků v recenzovaných časopisech a deset knih. V současné době je profesorkou živočišné výroby na Colorado State University, kde pokračuje ve svém výzkumu, a také vyučuje zacházení s dobytkem a navrhování zařízení pro chov dobytka. Její kniha Zvířata v překladu se stala bestsellerem New York Times a její kniha Zacházení s dobytkem a jeho přeprava vyšla v roce 2007 již ve třetím vydání. Mezi další populární knihy Dr. Grandin patří Myšlení v obrazech, Emergence: Nálepka autismu, Zvířata nás dělají lidmi, Zlepšování blaha zvířat: Praktický přístup a Jak to vidím já.


Dr. Grandin získala řadu cen, včetně Ceny za zásluhy od Livestock Conservation Institute, byla jmenována Významnou absolventkou na Vysoké škole Franklina Pierce a získala čestné doktoráty z McGillovy univerzity, Univerzity v Illinois a Dukeovy univerzity. Také získala prestižní ceny ve svém oboru včetně Ceny Richarda L. Knowltona z časopisu Meat Marketing and Technology Magazine, Cenu za posunutí oboru od American Meat Institute a vůdců oboru Beef Top 40, a Cenu za celoživotní dílo od The National Cattlemen's Beef Association. Její práci ocenily i humanitní organizace, které jí také udělily několik cen. Na HBO měl nedávno premiéru film o Templině raném životě a kariéře v dobytkářském průmyslu. Tento film získal sedm cen Emmy, jeden Golden Globe a Peabodyho cenu. V roce 2011 byla Temple uvedena do Síně slávy cowgirls.


Temple Grandin se dotýká krávy na šíji
Dr. Grandin je bývalou členkou správní rady Americké autistické společnosti. Přednáší rodičům a učitelům po celých Spojených státech o svých zkušenostech s autismem. Její články a rozhovory s ní se objevily v New York Times, People, Time, National Public Radio, 20/20, The View a BBC. Časopis Time ji také v roce 2010 poctil zařazením na žebříček "100 nejvlivnějších lidí světa", v kategorii "Hrdinové". V roce 2012 byla Temple uvedena do Coloradské ženské síně slávy. Dr. Grandin v současné době žije ve Fort Collins ve státě Colorado.


ZPRÁVA O DOPADU DÍLA DR. GRANDIN

Dr. Temple Grandin měla velký dopad na masný a dobytkářský průmysl po celém světě. Uvádíme zde šest specifických příkladů, které tento dopad dokumentují.


Návrh instalací pro zacházení se zvířaty – Dr. Grandin je jedním ze světových vůdců v oboru návrhářství instalací pro zacházení s dobytkem. Navrhovala zařízení pro dobytek po celých Spojených státech, a také v Kanadě, v Evropě, v Mexiku, v Austrálii, na Novém Zélandu a v dalších zemích. V Severní Americe obsahuje téměř polovina všech instalací pro zpracovávání hovězího dobytka středový pásový omezovací systém, který navrhla pro masné závody. Její systémy zakřivených klecí se používají po celém světě a její texty o zóně útěku a jiných principech chování pasoucích se zvířat pomohly mnoha výrobcům snížit stres při zacházení s dobytkem. Temple také navrhla objektivní skórovací systém pro hodnocení zacházení s hovězím dobytkem a vepři v masných závodech. Tento systém dnes používá řada korporací, aby zlepšily svou péči o zvířata.



Průmyslové konzultování – Dr. Grandin v posledních deseti letech konzultovala u mnoha různých průmyslových organizací. Tato úsilí reprezentují většinu jejího času, neboť na Colorado State University má pouze částečný úvazek, ale její konzultantská dráha vzkvétá. Většina její práce se zabývá velkými výkrmnami a komerčními masokombináty. Pracovala se společnostmi Cargill, Tyson, JBS Swift, Smithfield, Seaboard, Cactus Feeders, a s řadou dalších velkých společností. Její společnost také provádí návrhářské práce pro řadu rančů. Také spolupracovala s několika velkými masokombináty. Její konzultace vedly ke spolupráci se společnostmi, jako je Wendy's International, Burger King, Whole Foods, Chipotle a McDonald's Corporation, kde školila auditory ohledně péče o zvířata v masných závodech. Mimo to konzultovala s producenty organických a přírodních živočišných výrobků ohledně standardů péče o zvířata. Pravidla pro zacházení se zvířaty, která napsala pro American Meat Institute, používá řada velkých zákazníků, kteří kupují maso, k objektivnímu auditu zacházení se zvířaty a jejich omračování.


Výzkum – Dr. Grandin si udržuje omezený počet pregraduálních studentů a provádí výzkum, který pomáhá při vývoji systémů pro zacházení se zvířaty, zvláště pak se snižováním stresu a ztrát v masokombinátech. Publikovala svůj výzkum v oblastech temperamentu hovězího dobytka, obohacení životního prostředí vepřů, chování dobytka během zacházení, snižování tmavých nožů a pohmožděnin, ustájení dojnic pro oplodnění býkem a efektivní metody omračování hovězího dobytka a vepřů.

Temple Grandin se svou maminkou Eustacií Cutler
Vystupování v médiích – Dr. Grandin poskytla v celosvětových médiích dobytkářskému průmyslu, a především otázkám souvisejícím s péčí o zvířata. Objevila se v televizních pořadech jako 20/20, 48 Hours, CNN Larry King Live a 60 Minutes a psalo se o ní v People Magazine, New York Times, Forbes, U.S. News and World Report a v časopise Time. Rozhovory s dr. Grandin byly odvysílány v National Public Radio (NPR) a byla natočena do podobných pořadů v Evropě. Byla jmenována jedním ze 100 nejvlivnějších lidí časopisu Time Magazine. HBO natočilo o jejím životě film s Claire Danesovou v hlavní roli.


Dosah – Dr. Grandin zastává pozici v Kooperativním rozšíření na Colorado State University, kde byla aktivní při vytváření prezentací pro coloradské rančery a farmáře, a také pro osoby, které se zajímají o masný průmysl. Lidé ji vyhledávají, aby s ní diskutovali o otázkách zajištění kvality. V soukromém životě vytvořila vlastní webovou stránku (www.grandin.com), která byla rozšířena, aby obsahovala informace o zacházení s dobytkem, stejně jako informace vztahující se k návrhu systémů pro takové zacházení. Populární byla sekce o zacházení s bizony a sekce ve španělštině. Její webovou stránku navštěvuje každý měsíc více než 2000 lidí a zhruba 1000 z nich z ní stahuje významné množství informací. Každý den bylo staženo až 1431 souborů a během jediného měsíce to bylo více než 42 000. Webovou stránku navštívili lidé z více než 50 zemí po celém světě. V roce 2010 také přednesla TED projev nazvaný "Svět potřebuje všechny typy myslí".


Temple Grandin přednáší na konferenci o autismu
Mezinárodní aktivity – Z široké škály informací získaných skrze webovou stránku, z prezentací v mezinárodním prostředí a ze zájmu o systémy zacházení s dobytkem, které dr. Grandinová vyvinula, je zřejmé, že její dílo dolehlo k mezinárodnímu publiku. Obvykle třikrát až pětkrát ročně vyjíždí do zahraničí, aby přednesla mezinárodní prezentace.


Rodinná tradice
Temple Grandin není první osobou ve své rodině, která je držitelkou nebo autorkou významného patentu. Její pradědeček je spoluvynálezcem patentu, ze kterého později vzešel auto-pilot. Patent lze nalézt na následujícím odkazu:
http://www.google.com/patents/US2374166